Številni komentatorji in intervjuvanci omenjano v času zdravniške stavke standarde in normative, zapisane v Modri knjigi. Le ta je že leta 2017 postala veljavna vsebina člena Kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike v Republiki Sloveniji.
Standardi in normativi so predpogoj za varno in strokovno obravnavo pacientov, saj opredeljujejo potreben čas za kakovostno obravnavo pacienta.
Omenjala jih je tudi nekdanja ministrica za zdravje, Milojka Kolar Celarc, ki kot predstavnica stroke ugotavlja, da so standardi in normativi danes pozabljeni, kar je tudi eden od pomembnih razlogov za stavko.
Standardi in normativi, ki so po eni strani dolžnost zdravnika in na drugi strani pravica bolnika do kakovostne zdravstvene obravnave, so bili s strani vlad in ZZZS namerno spregledani, čeprav bi jih po zakonu morali implementirati.
V sindikatu Fides se vseskozi strinjamo, da bi morala biti ustreznost nagrajevanja zdravniškega dela odvisna od obremenitve in storilnosti. Teh pa ni mogoče objektivizirati, če ne obstajajo ustrezni strokovni standardi.
Z željo, da bi vam bilo preprosteje razumeti, za kaj se zavzemamo in zakaj se vlade in zdravstvena blagajna temu, že davno dogovorjenemu izvajanju zdravstvenih storitev, tako vztrajno izogibata, vam prilagamo digitaliziran izvod Modre knjige in nekaj pomembnih dejstev o njenem nastanku ter z njo povezanih dogodkov.
- Dne 28.03.2008 FIDES napove stavko, v kateri kot glavno točko zahteva sklenitev posebnega tarifnega dela h Kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike zaradi uveljavitve Zakona o sistemu plač v javnem sektorju.
- Med pogajanji se je večkrat izkazalo, da je ustreznost zdravniških plač odvisna od obremenitev zdravnikov, ki pa jih ni mogoče objektivizirati, če ne obstajajo ustrezni strokovni standardi. Te pomisleke je imela predvsem vladna stran, sindikat pa ji je v tem delu pritrdil.
- Dne 18.04.2008 je bil z Ministrstvom za zdravje podpisan Sporazum o reševanju stavkovnih zahtev, ki je med drugim vseboval naslednjo določbo: »Strani se sporazumeta o oblikovanju mešane delovne skupine, sestavljene najmanj iz predstavnikov Ministrstva za zdravje, FIDESa, ki bo najpozneje do 31.12.2008 oblikovala normative o pričakovanem obsegu dela, ki ga je zdravnik po posameznih delovnih mestih oziroma specializacija dolžan opraviti v polnem delovnem času, pri čemer se bo obremenitve zdravnikov primarnega nivoja z glavarino, ki so nadpovprečne, urejalo za manjša odstopanja z redno delovno uspešnostjo; za večja odstopanja pa s povečanim obsegom dela, ob predpogoju, da se pred tem določi pričakovani obseg storitev, kar se bo določilo do oktobra 2008, kar bo pripravila komisija na ministrstvu za zdravje.
- Oblikovani sta bili 2 mešani delovni skupini, ena za primarni in druga za sekundarni in terciarni nivo, ki sta svoje delo zaključili kljub temu, da se je dne 21.11.2008 (torej pred rokom iz Sporazuma o reševanju stavkovnih zahtev) mandat ministrice Zofije Mazej Kukovič končal.
- V času od 22.11.2008 do 18.09.2014 se zamenja 6 ministrov za zdravje. Vsak se je znova lotil oblikovanja celovite zdravstvene reforme brez navezovanja na delo predhodnikov. Zaradi tega oblikovanje mreže zdravstvene službe ter standardov in normativov na Ministrstvu za zdravje povsem zamre.
- Zaradi neoperativnosti Ministrstva za zdravje vsled pogoste menjave ministrov projekt oblikovanja standardov in normativov prevzamejo 3 zdravniške organizacije: Zdravniška zbornica kot regulatorni organ zdravniškega in zobozdravniškega poklica, Slovensko zdravniško društvo kot najvišje strokovno združenje v R Sloveniji in FIDES kot reprezentativni sindikat zdravnikov in zobozdravnikov.
- Leta 2011 omenjene zdravniške organizacije objavijo Modro knjigo standardov in normativov zdravnikov in zobozdravnikov. Ministrstvo je bilo pozvano, naj se projektu pridruži, vendar takratni minister Dorijan Marušič ne želi sodelovati.
- Modra knjiga je izdelek direktorjev bolnišnic, uslužbencev Ministrstva za zdravje in strokovnjakov Zdravniške zbornice Slovenije.
- Dne 18.09.2014 postane ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc, univ. dipl. ekonomistka, ki je bila po vrsti zamenjav prva ministrica za zdravje na položaju 4 leta;
- Maja 2016 sindikat FIDES napove stavko in kot stavkovno zahtevo postavi uveljavitev Modre knjige standardov in normativov – takšne kot je, brez poseganja v njeno vsebino.
- Dne 24.03.2017 je bil po skoraj enoletnih pogajanjih sklenjen aneks h Kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike, ki je formalno vključil Modro knjigo standardov in normativov.
- Iz aneksa pa izhaja dvoje:
- Če delodajalec normativov dela zdravnikov iz Modre knjige standardov in normativov za delo zdravnikov in zobozdravnikov in novo nastalih, kljub ukrepom (npr. nove zaposlitve, prerazporeditve), ne more implementirati v roku 3 mesecev, mora v 30-ih dneh pripraviti terminski načrt za njihovo uveljavitev in načrt ukrepov za vmesno obdobje, pri čemer uporabi možnost fleksibilnega nagrajevanja. Kolektivna pogodba je torej izrecno naložila delodajalcem, naj začnejo kadrovsko planiranje, ga prilagodijo Modri knjigi in si pri tem vzamejo praktično toliko časa, kolikor ga za implementacijo potrebujejo;
- Nove standarde in normative ter posodobitve obstoječih standardov in normativov dela zdravnikov predlagajo pristojni Razširjeni strokovni kolegij, strokovni svet s področja, na katerega se nanaša predlagani normativ, ali katerakoli terciarna ustanova ali zdravniško društvo. Do predloga normativa se v 30-ih dneh opredeli pristojni Razširjeni strokovni kolegij, če ni predlagatelj. Obravnava in potrdi jih Zdravstveni svet na predlog Razširjenega strokovnega kolegija s področja normativa.
- Od leta 2008 naprej so bili:
- Ministri za zdravje: Zofija Mazej Kukovič, Borut Miklavčič, Dorijan Marušič, Tomaž Gantar, Karel Erjavec, dr. Alenka Trop Skaza, mag. Alenka Bratušek, Milojka Kolar Celarc, Samo Fakin, Marjan Šarec, Aleš Šabeder, Tomaž Gantar, Janez Janša, Janez Pklukar, Danijel Bešič Loredan, dr. Robert Bolob in sedaj dr. Valentina Prevolnik Rupel.
- Direktorji ZZZS : Samo Fakin, Marjan Sušelj in sedaj doc. Dr. Tatjana Mlakar
- Predsedniki Vlade: Janez Janša, Borut Pahor, Janez Janša, mag. Alenka Bratušek, dr. Miro Cerar, Marjan Šarec, Janez Janša, dr. Robert Golob.