Ljubljana, 24. november 2024 – Sindikat Fides je že večkrat opozoril, da to, kar so podpisali vlada in določen del sindikatov, ni plačna reforma. Plačni stebri ostajajo brez vsebin. Tudi zdravstveni steber ne naslavlja specifik zdravstva. V teku pogajanj so se razblinile vse obljube vlade, da bo zdravstveni steber odražal posebnosti poklicev v zdravstvu, vključno s tarifnim delom, ki bi zahtevnost poklicev v zdravstvu ustrezno nagradil. Težave v javnih zdravstvenih zavodih zato ostajajo nerešene in zavodi se neuspešno trudijo zapolniti čedalje večje kadrovske vrzeli. Sindikat Fides ni podpisal kolektivne pogodbe, temveč zgolj Aneks k posebnemu tarifnemu delu Kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike (KPZZ) v Republiki Sloveniji. V njem so zapisana merila in kriteriji ter postopek za zasedbo novih delovnih mest starejših zdravnikov brez specializacije z licenco in starejših specialistov. V aneks so vključeni z besedilom, ki je bilo usklajeno v stavkovnih pogajanjih prek mediacije. Nerešen ostaja velik del stavkovnih zahtev, ki so zasledovane vsebine zdravstvenega stebra, vključno z odpravo plačnih nesorazmerij, predvsem tudi za mlajše zdravnike.
Namigovanje predsednika vlade Roberta Goloba na izsiljevanje in pripombe o moralnem razkroju v zdravstvu ne morejo voditi do rešitev. Sam vrh zdravniške stroke je pripravljavce novele Zakona o zdravstveni dejavnosti javno posvaril pred posledicami političnega eksperimentiranja v zdravstvu. V sindikatu Fides nameravamo nadaljevati stavkovna pogajanja. Naš cilj je zagotoviti spoštovanje že sprejetih standardov in normativov ter normalizacijo razmer v javnem zdravstvu.
Prvi sporazum, ki smo ga v sindikatu Fides z vlado podpisali leta 2022, je govoril o ločenem zdravstvenem stebru z vsebino, danes pa je pred nami steber, ki je vsebinsko prazen. Plačna razmerja s podpisom aneksa h kolektivni pogodbi niso bila urejena, ker se ohranjajo nesorazmerja med stebri in poglabljajo plačne anomalije. To, kar se oznanja kot zgodovinski podvig, ni plačna reforma. To se odraža v dejstvu, da podpore novemu plačnemu zakonu in dogovora v zdravstvenem stebru ni podpisal noben zdravniški oziroma zobozdravniški sindikat – ne sindikat Fides ne Praktik.um, niti Dens niti sindikat zaposlenih v zdravstveni negi.
Slovenski zdravniki v času stavke delajo in zagotavljajo nemoten proces obravnave bolnikov. Z aroganco ni mogoče priti do rešitev. V vseh državah, kjer so zdravniški oziroma zdravstveni sindikati napovedali stavko (nazadnje na Hrvaškem in v Italiji), je stekel dialog, predvsem pa jim vlada ni prepovedala stavke, kot se je to zgodilo v Sloveniji.